Tania stacja lutownicza z hot-air? Warto, czy nie?

Wielu początkujących elektroników boryka się z wyborem pierwszej stacji lutowniczej. Podstawowym wariantem bez wątpienia jest cena urządzenia, ale również jego jakość.              Czym kierować się przy wyborze stacji lutowniczej?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest  dostępność akcesoriów do stacji, takich jak groty czy kolby lutownicze. Jest to bez wątpienia jedna z najważniejszych rzeczy, o której należy pamiętać planując zakup lutownicy.

akcesoria do stacji lutowniczych
temperatura lutowania

Drugą kwestią,  są parametry naszej lutownicy. Tu ważną cechą jest posiadanie realnego odczytu temperatury oraz czas nagrzewania grota lutownicy. Te najtańsze mają z tym nie lada problem. Z kolei w przypadku stacji wyposażonej w hot-air gun uwagę powinniśmy skupić na możliwości płynnej regulacji siły nadmuchu. Kupując stację lutowniczą warto upewnić się co wchodzi w skład zamawianego zestawu (rodzaje grotów oraz dysz hot-air).

Tania lutownica z hot - air

Dla osób szukających taniej, a zarazem solidnej stacji stacji lutowniczej, wyposażonej w hot-air, idealnym wyborem będzie lutownica marki WEP o symbolu 872D. Stacja ta nie tylko posiada parametry pozwalające na bezproblemowe lutowanie elementów SMD, ale również ich szybki demontaż za pomocą wbudowanego Hot-air guna. Kolejnym czynnikiem przemawiającym za zakupem tego urządzenia jest łatwy dostęp do akcesoriów. Kolba lutownicza obsługuje  popularne groty typu 900M, a i hot-air korzysta z  dysz, o przekroju ~20mm. Jak na produkt  z tej półki cenowej wrażenie robi jakość wykonania oraz osiągi, dorównujące stacjom kilkukrotnie droższym. Cena WEP 872D na rynku polskim waha się w granicach 200-250 zł brutto. Cena uzależniona jest w dużej mierze od akcesoriów dołączonych do zestawu. Osobom, którym nie zależy na czasie polecamy skorzystanie ze sklepu www.aliexpress.com, gdzie to samo urządzenie otrzymamy za cenę około 150 zł z pełnym wyposażeniem.

tania lutownica